AKM Gdańsk.
odwiedzono nas:
397006 razy
od 21-06-2016.
POLSKI    ENGLISH
AKM na facebook'u

Wspierają nas:

Żaglownia Bryt Sails.
Sklep Wind.
Wydawnictwo MARPRESS.

42 rocznicowe spotkanie załogi „Swarożyca”
 
W 1967 roku 13 czerwca z Ustki wyszedł w rejs na Spitsbergen jacht AKM „Swarożyc III”. Załogę jachtu stanowili: kpt. jachtu - Wacław Liskiewicz absolwent PG, I of. – Dobrosław Daraszkiewicz - student AMG, II oficer – Tadeusz Stawski – absolwent PG, II of. - Andrzej Janik – student AMG, załoga: Andrzej Trzaska – absolwent WSSP Gdańsk, Kazimierz Przecławski† – ekonomista Gdańskiej Stoczni Jachtowej.
Po miesięcznej żegludze 13 lipca „Swarożyc” zacumował w stolicy Spitsbergenu przy nabrzeżu w porcie Longyearbyen (szerokość geograficzna - 780 13’ N) W dniu 21 sierpnia 1967 jacht powrócił do Polski cumując w Basenie Jachtowym w Gdyni. W drodze powrotnej pierwszym portem po opuszczeniu Spitsbergenu było Skagen w Danii (skończyła się ważność wiz norweskich).
Jak wynika z dostępnych materiałów był to pierwszy w historii rejs jachtu żaglowego do Spitsbergenu. Jak co roku 13 czerwca od 42 lat, żyjący członkowie załogi „Swarożyca” spotkali się na towarzyskiej pogawędce przy szklaneczce przedniej whisky, ciągle zdziwieni, że jeszcze chce im się spotykać w tym towarzystwie i ciągle żeglować - tym razem już na własnych jachtach.

Astrolabium na Kole Polarnym Swarożyc

Chrzest na Kole Polarnym Swarożyc 1967 (od lewej A. Trzaska, W. Liskiewicz - kpt. K. Przecławski, D. Daraszkiewicz - I of., T. Stawski - III of) autor A. Janik II of.

Swarożyc - podejscie do Isfiordu - Spitsbergen 1967

Swarozyc III na kotwicy w Indrelei na południe od Tromso 1967

 Akademicki Klub Morski w Gdańsku, adres korespondencyjny: ul. Stogi 18, 80-642, Gdańsk - Górki Zachodnie, NIP 584-02-54-136, e-mail:akm@akm.gda.pl