AKM GdaŁâ€žsk.
odwiedzono nas:
417456 razy
od 21-06-2016.
POLSKI    ENGLISH
AKM na facebook'u

Wspierajš nas:

ŁÂťaglownia Bryt Sails.
Sklep Wind.
Wydawnictwo MARPRESS.

Zakamarki Danii, czyli wokół Zelandii i Fionii
 
Witajcie

Przełom roku jest czasem kiedy zaczynamy wszyscy powoli myœleć o zbliżajšcym się sezonie. Jeżeli nie macie jeszcze sprecyzowanych planów, polecamy wody Danii, gdzie spędziliœmy w 2015 roku niemal 3 miesišce, żeglujšc niespiesznie Safranem pomiędzy uroczymi wysepkami, porcikami i fajnymi kotwicowiskami położonymi wokół wielkich wysp Zelandiii i Fionii. Kilka z nich opisaliœmy poniżej, starajšc się, by wybór był jak najbardziej różnorodny.

Dania jest piękna. Na swój sposób - diametralnie różnišcy się od malowniczych i skalistych szkierów Szwecji i Finlandii. ZnaleŸliœmy tam sielski spokój, wiejskie krajobrazy, piaszczyste, cišgnšce się kilometrami łachy, rolnicze wysepki o niskich brzegach, ale także białe, kredowe klify opadajšce wprost do morza oraz zabytkowe miasteczka, prehistoryczne dolmeny, foki i morœwiny... Spoœród 50 portów, które odwiedziliœmy podczas rejsu, chcielibyœmy Wam przedstawić zaledwie kilka - na wabia :-). Nie napiszemy o wspaniałej Kopenhadze, bowiem w tym roku jš ominęliœmy, ale także dlatego, że polscy żeglarze doskonale jš znajš. Skupimy się raczej na miejscach położonych nieco w bok od utartych szlaków.
Zacznijmy od Dragor. Jest to urocze miasteczko z klimatycznš marinš w rybackim porcie. Do Kopenhagi jest stšd zaledwie kilka mil na północ. W pobliżu jachtów zlokalizowana jest wędzarnia, a i œwieże ryby można w porcie nabyć. Innš atrakcjš miasteczka sš zbudowane na brzegu fortyfikacje, z których roztacza się wspaniała panorama Sundu i biegnšcego ponad nim mostu. Niemal dokładnie naprzeciwko Kopenhagi znajduje się sztuczna wyspa Flakfortet. Nie byliœmy na niej w tym roku, ale jest na tyle intrygujšca, że piszšc o żeglarskich atrakcjach Danii, nie można jej pominšć. Przez długie lata zbudowany na niej fort miał duże znaczenie obronne, ale dziœ wyspa stanowi niebanalne miejsce piknikowe dla żeglarzy i turystów. Jachty cumujš w czymœ w rodzaju fosy otaczajšcej fortyfikacje. (Jeœli obejrzycie w internecie zdjęcia z lotu ptaka, od razu zapragniecie tam popłynšc :-)). Na północy cieœniny Sund polecamy natomiast odwiedzenie szwedzkiej wysepki Ven, na której, mimo że jest niewielka, znajdujš się aż trzy fajne porciki. Poza plażš i klifowym wybrzeżem, powinno się tam zobaczyć jedno z pierwszych w Europie obserwatoriów astronomicznych oraz XIII wieczny koœciół górujšcy nad portem Kyrkbacken. Bardzo nietypowym portem jest Oer Maritime Havn, położony na półwyspie Jutlandzkim w pobliżu cudnego i starego Ebeltoft, do którego zdecydowanie także warto zawinšć. Ale wróćmy do Oer. Port zbudowano w starym kamieniołomie, a dostaje się doń przez... œluzę. Jest to podobno jedyny taki przypadek w Danii. Rozczłonkowana marina otoczona jest przez kilkaset domków letniskowych z widokiem na wodę. Ich wakacyjni mieszkańcy oraz żeglarze mogš odpłatnie korzystać z basenów, siłowni, masaży i innych rozrywek. Nieco podupadajšce, dziwaczne, ale przez to warte odwiedzenia, bo jedyne w swoim rodzaju miejsce. Wysepka Tuno znana jest przede wszystkim z przycišgajšcego do portu setki jachtów festiwalu muzycznego, który zaczyna się zwykle na poczštku lipca i trwa 4 dni. Przez ten czas nie sposób zakorkowanej mariny opuœcić. Niebanalny jest też tutejszy koœciół, dlatego że jego wieża pełni rolę latarni morskiej! Abelo jest „wyspš-niewyspš”, ponieważ można się na niš dostać pieszo z Fionii, pokonujšc płytki bród zalewany wodami Kattegatu. Jest tam jedno, położone na skraju lasu i łšk gospodarstwo, a cała wyspa stanowi rezerwat, w którym królujš daniele oraz muflony. Nie ma tu portów, a tylko dobre i popularne wœród Duńczyków kotwicowiska. Na plaży można rozpalać ogniska. Kattegat słynie z tego, że stanowi matecznik bałtyckich morœwinów. I faktycznie podczas bezwietrznej pogody, na gładkim morzu zdarzało nam się dostrzec grzbiety tych ssaków, a także usłyszeć ich posapywanie.
Mały Bełt jest atrakcyjnym akwenem, ale chyba bardziej spodobały nam się wysepki Archipelagu Południa Fionii. Jest to rejon, który szczególnie polecamy właœcicielom niedużych jachtów, gdyż jego wody sš osłonięte, pozbawione dużego zafalowania. Wspaniałe miejsce na rodzinny rejs. Nie wszystkie spoœród 55 tamtejszych wysepek dostępne sš dla morskich jachtów, a z tych gdzie można zawinšć, odwiedziliœmy zaledwie kilka, ale warto chyba zawitać na każdš z nich, by sycić się ich idyllicznš, wiejskš atmosferš. Sš one na pierwszy rzut oka do siebie podobne, a jednak każda ma swój niepowtarzalny urok. Niektóre z tamtejszych porcików sš tak małe, że 11 metrowym Safranem już niemal w główkach musieliœmy ostro hamować, żeby nie wjechać dziobem w przeciwległe nabrzeże. Jeżeli porty się komuœ znudzš, łatwo też znaleŸć tam bezpieczne kotwicowiska. Bardzo atrakcyjna jest wyspa Lyo. Fajna marina, choć w bocznym i silnym wietrze nie tak łatwa do wejœcia i manewrowania, szczególnie jeœli jest zatłoczona; piękna wioseczka ze œwietnie zachowanymi starymi, krytymi strzechš domami; ciekawe ptaki; malownicze krajobrazy oraz tajemniczy, kamienny grobowiec sprzed wieków – megalityczny dolmen. W sam raz na dłuższš, rowerowš wycieczkę. Na wysepce Birkholm, dla odmiany, nie ma nic. I to jest jej zaletš. Maleńki porcik mieœci zaskakujšco dużo jednostek, ale muszš być dobrze upakowane. Szutrowe dróżki, mała wioseczka na œrodku, cisza i spokój – to miejsce ukoi nawet najbardziej nerwowego skippera :-). Rowery sš tu zbędne, kilka minut marszu i jesteœmy na przeciwnym brzegu.
Wracamy powoli do częœciej przez polskich żeglarzy odwiedzanych rejonów. Nie możemy jednak pominšć wyspy Mon, jej pięknego portu Klintholm i jednej z najwspanialszych krajobrazowo atrakcji Bałtyku – 130 metrowych, kredowo-białych klifów. Koniecznie trzeba to zobaczyć :-).

Ponieważ, jak niektórzy z Was wiedzš, publikujemy często relacje z naszych rejsów w „Żaglach”, zachęcamy także do zajrzenia i tam, by dowiedzieć się więcej o duńskich wodach. Zapraszamy też do odwiedzin na naszym żeglarskim blogu, gdzie od kilku lat opisujemy najpiękniejsze według nas porty Bałtyku i nie tylko. (Może raczej porciki, bowiem dużych miast staramy się unikać.) www.photovoyage.pl/sailingblog Można też tam znaleŸć garœć informacji o naszym, dosyć nietypowym jachcie typu Trismus 37.

Agnieszka i Włodek Bilińscy Š
s/y Safran

Wspaniałe zdjęcia z wyprawy można zobaczyć w naszej galerii klikajšc: Bałtycki rejs Safrana 2015

 Akademicki Klub Morski w Gdańsku, adres korespondencyjny: ul. Stogi 18, 80-642, Gdańsk - Górki Zachodnie, NIP 584-02-54-136, e-mail:akm@akm.gda.pl