AKM Gdańsk.
odwiedzono nas:
356996 razy
od 21-06-2016.
POLSKI    ENGLISH
AKM na facebook'u

Wspierają nas:

Żaglownia Bryt Sails.
Sklep Wind.
Wydawnictwo MARPRESS.


otwarcie sezonu za:
5 dni i 8 godz.

Msza św. za:
7 dni i 10 godz.
Rejs jachtem s/y La Mer na trasie Górki Zachodnie - Karlskrona - Kołobrzeg
 
Przebieg rejsu
20.07 poniedziałek - Przyjazd do Górek, ształowanie łódki i ustalenie wstępne gdzie płynąć.
21.07 wtorek - Opuszczamy przystań AKM i kierujemy się do Gdyni. Po zakupieniu map ruszamy dalej. Wieczorem osiągamu Hel nasz cel na dzisiaj. Spotykamy się z Volturi i tak spędzamy miło wieczorny czas.
22.07 środa - Ruszamy w dalszą drogę, Volturi wraca do Górek, my obieramy kierunek na zachód. Osiągamy Władysławowo.
23.07 czwartek - Czekamy we Władysławowie na lepsze warunki pogodowe. Czas oczekiwania umilamy sobie spotkaniami towarzyskimi. Nie jesteśmy sami, razem z nami jest Mechatek, więc czas się nie dłuży.
24.07 piątek - Decydujemy się przebić do Karlskrony. Mechatki płyną do Łeby. Brak wiatru zła prognoza skutkuje decyzją o zmianie trasy i płyniemy do Łeby (tam nie będziemi sami).
25.07 sobota - Niestety powiało dopiero w nocy. Łebę osiągamy tuż przed wscodem słońca. Odsypiamy zarwaną noc. Spotkań towarzyskich ciąg dalszy.
26.07 niedziela - Mocno wieje z zachodu, po co płynąć, kiedy można spędzić czas w miłym towarzystwie. Mechatki przecież też czekają na lepszą pogodę.
27.07 poniedziałek - Prognoza idealna aby płynąc do Karlskrony, więc ruszamy, przed nami lekko ponad 100 Mm żeglugi. Mechatki prą na zachód, dobrego wiatru mają do Darłowa.
28.07 wtorek - O godzienie 16:15 cumujemy w marinie Gasthamn w Karlskronie. Według GPS przepłynęliśmy 118 Mm. W bardzo zmiennych warunkach, ale sprzyjającym kierunku wiatru.
29.07 środa - Prognoza nie zachęca do pływania, zostaje zwiedzanie Karlskrony. Tak mija cały dzień
30.07 czwartek - Ruszamy dalej. Wiatr powoli rośnie i wieje z kierunku, w którym płyniemy. Posuwamy się mozolnie na zachód a siła wiatru rośnie. Wchodzimy w szkiery w okolicy Karlshamn. Wiatr się uspokaja. Ostatnie półtorej godziny na silniku. Miasto puste. Nikogo nie widać w marinie miejskiej stoi kilka jachtów. Wyruszamy na miasto. Zauważamy kilku mieszkańców. W restauracji, w której się zatrzymujemy jest pełno. Wiemy, gdzie chadzają mieszkańcy po pracy.
31.07 piątek - Prognoza nie zachęca do pływania. W mieście nie ma co robić. Refujemy grota, załadamy kliwra sztormowego i wychodzimy. Idzie ostro do wiatru, ale przechodzimy jednym halsem pomiędzy lądem a wyspą Hano. Za wyspą zaczyna się walka wiatr z SW wypycha nas w morze. My płyniemy najostrzej jak się da. Efekt 2,5 Mn od lądu na trawesie Simrihamn. Halsujemy do główek. Ostatnie 45 na silniku. Port pełny, ale nasz mały jacht zawsze znajdzie sobie jakiś kawałek miejsca do przycumowania.
01.08 sobota - Rano zakupy zwiedzanie i decyzja. O 13:25 rzucamy cumy i płyniemy na południe. Wiatr wybiera stonę wyspy. Kolejny port na Bornholmie zdobyty. Wieczorem zwiedzamy Tejn.
02.08 niedziela - Rano dochodzą do nas tragiczne wieści z Klubu. Postanawiamy zrobić dzień przerwy i wyruszyć na pieszą wycieczkę do zamku Hammerhus.
03.08 poniedziałek - 09:00 opuszczamy Tejn i Bornholm. Cały dzień płyniemy przy słabym wietrze wzdłóż wyspy. Wraz z zachodem słońca znika ląd.
04.08 wtorek - 05:45 cumujemy w Kołobrzegu. Odsypiamy i robimy zakupy. Małe naprawy silnika (uszelnienie mocowania rozrusznika do bloku silnika).
05.08 środa - W południe Janek wyokrętowuje się i wraca do domu. Tym samym kończy się rejs zagraniczny, krótki w tym roku, ale kilka nowych portów zdobytych.
Podsumowanie rejsu
Na żaglu: 78 h.
Na silniku: 23 h.
Na postoju: 370 h. (od 20-07 do 05-08)
Przepłynięto: 362 Mm.
Port wypłynięcia: Górki Zachodnie (przystań AKM).
Odwiedzony porty: Hel, Władysławowo, Łeba, Karlskrona, Kristiahamn, Simrishamn, Tejn.
Port zakończenia: Kołobrzeg.

Graficzny przebieg trasy s/y La Mer. Każdy dzień innym kolorem.

Zdjęcia z wyprawy można zobaczyć w naszej galerii Karlskrona - s/y La Mer

 Akademicki Klub Morski w Gdańsku, adres korespondencyjny: ul. Stogi 18, 80-642, Gdańsk - Górki Zachodnie, NIP 584-02-54-136, e-mail:akm@akm.gda.pl