AKM Gdańsk.
odwiedzono nas:
356743 razy
od 21-06-2016.
POLSKI    ENGLISH
AKM na facebook'u

Wspierają nas:

Żaglownia Bryt Sails.
Sklep Wind.
Wydawnictwo MARPRESS.

Rejs jachtem s/y La Mer na trasie Górki Zachodnie (AKM) - Świnoujście.
 
Przebieg rejsu
(29.06 sobota) -  W południe wyruszam w wakacyjny rejs. Celem wakacyjnym jest Limfiord, ale po drodze ze wzglęgów logistycznych Świnoujście i Goteborg. Ten etap prowadzi do Świnoujścia. Tam nastąpi zasilenie załogą. Witowo ostrzega przed silnym wiatrem na Bałtyk Zachodni i Południowy. Pierwszy przystanek, to Gdynia, tam zostaje uzupełniony prowiant i zapasy paliwa. O 1530 jestem już w drodzez Gdyni na Hel. O 1930 cumuje na Helu.
(30.06 niedziela) -  O 0215 zakładam dodatkowe cumy, jak zwykle na Helu podczas silnych wiatrów do portu wchodzi fala. Rano wielkiej potrawy nie widać. Zostaję dzisiaj w porcie.
(01.07 poniedziałek) -  Prognoza mówi o wietrze z SW. Po dziesiątej wypływam. Tuż przed godziną 21 osiągam po hasówce port we Władysławowie. Cumuję obok jachtu motorowego, na który zostaję zaproszony. I tak miło mija wieczór. Umawiamy się wieczorem w Łebie.
(02.07 wtorek) -  Małe zakupy i o 0845 opuszczam Władysławowo. Słabe wiatry w kierunków WSW o sile 2B pozwalają dotrzeć do Łeby przed 2200. I tu kolejna impreza na zaprzyjaźnionym jachcie. Jutro ma być wiatr z korzystnego kierunku.
(03.07 środa) -  Dzień rozpoczynają problemy zawodowe, które zabierają cenny czas (kiedy wieje korzystny wiatr). Wczorajsza wieczorna pora, a dzisiejsze problemy zawodowe, niepozwoliły na spotkanie się z Julią. Nie było też czasu na zakupy. O 1230 wyruszam w dalszą drogę. Na wysokości Ustki awaria, która będzie miała swioje konsekwencje do końca wakacyjnego rejsu. Próba naprawy autopilota była niemożliwa na wodzie. Falowanie i baksztagowy wiatr, który nie pozwalał utrzymać kursu, nie pozwoliły na naprawę Kazika (autopilot). Zostałem zmuszony do zawinięcia do Ustki. Znalazłem kawałek pustego nabrzeża, z którego mnie przegoniono, gdyż cumowały tam kutry. Jako tako udało mi się wcisnąc pomiędzy inne jachty. Na szczęscie fala była niwielka. Udało się wtym czasie naprawić Kazika, jak dobrze miały pokazać następne dni.
(04.07 czwartek) -  O godz. 1130 wypływał z Ustki. Wschodni wiatr przepadł całkowicie. Jedynym pocieszeniem jest wolny poligon. Do wysokości Darłowa docieram bez halsowania. Później zaczynam hasowanie. I tak mija dzień.
(05.07 piątek) -  Dzień upłwa na spokojnej żegludze i naprawach autopilota. Wiatr przechodzi na kierunki NWW-NW, co pozwala na żeglugę ostro do wiatru, ale bez halsowania. Tuż przed północą pada naciąg w Kaziku, ale ja już jestem na podejściu do Świnoujscia. 25 minut po północy cumuję do nowych pomostów w basenie jachtowym. Zdążyłem Darek pojawi się rano.
(06.07 sobota) -  Rejs kończy się oficjalnie o 1200 i rozpoczyna się nowy.
Podsumowanie rejsu
Na żaglu: 63 h.
Na silniku: 11 h.
Na postoju: 188 h.
Przepłynięto: 258 Mm.
Odwiedzony porty: Górki Zachodnie (AKM), Hel, Władysławowo, Łeba, Ustka, Świnoujście.

Graficzny przebieg trasy s/y La Mer. Każdy dzień innym kolorem.

Zdjęcia z wyprawy można zobaczyć w naszej galerii Rejs Górki Zach-Świnoujście (s/y La Mer)

 Akademicki Klub Morski w Gdańsku, adres korespondencyjny: ul. Stogi 18, 80-642, Gdańsk - Górki Zachodnie, NIP 584-02-54-136, e-mail:akm@akm.gda.pl