AKM GdaŁâ€žsk.
odwiedzono nas:
417445 razy
od 21-06-2016.
POLSKI    ENGLISH
AKM na facebook'u

Wspierajš nas:

ŁÂťaglownia Bryt Sails.
Sklep Wind.
Wydawnictwo MARPRESS.

Rejs jachtem s/y La Mer na trasie Górki Zachodnie (AKM) - Œwinoujœcie.
 
Przebieg rejsu
(29.06 sobota) -  W południe wyruszam w wakacyjny rejs. Celem wakacyjnym jest Limfiord, ale po drodze ze wzglęgów logistycznych Œwinoujœcie i Goteborg. Ten etap prowadzi do Œwinoujœcia. Tam nastšpi zasilenie załogš. Witowo ostrzega przed silnym wiatrem na Bałtyk Zachodni i Południowy. Pierwszy przystanek, to Gdynia, tam zostaje uzupełniony prowiant i zapasy paliwa. O 1530 jestem już w drodzez Gdyni na Hel. O 1930 cumuje na Helu.
(30.06 niedziela) -  O 0215 zakładam dodatkowe cumy, jak zwykle na Helu podczas silnych wiatrów do portu wchodzi fala. Rano wielkiej potrawy nie widać. Zostaję dzisiaj w porcie.
(01.07 poniedziałek) -  Prognoza mówi o wietrze z SW. Po dziesištej wypływam. Tuż przed godzinš 21 osišgam po hasówce port we Władysławowie. Cumuję obok jachtu motorowego, na który zostaję zaproszony. I tak miło mija wieczór. Umawiamy się wieczorem w Łebie.
(02.07 wtorek) -  Małe zakupy i o 0845 opuszczam Władysławowo. Słabe wiatry w kierunków WSW o sile 2B pozwalajš dotrzeć do Łeby przed 2200. I tu kolejna impreza na zaprzyjaŸnionym jachcie. Jutro ma być wiatr z korzystnego kierunku.
(03.07 œroda) -  Dzień rozpoczynajš problemy zawodowe, które zabierajš cenny czas (kiedy wieje korzystny wiatr). Wczorajsza wieczorna pora, a dzisiejsze problemy zawodowe, niepozwoliły na spotkanie się z Juliš. Nie było też czasu na zakupy. O 1230 wyruszam w dalszš drogę. Na wysokoœci Ustki awaria, która będzie miała swioje konsekwencje do końca wakacyjnego rejsu. Próba naprawy autopilota była niemożliwa na wodzie. Falowanie i baksztagowy wiatr, który nie pozwalał utrzymać kursu, nie pozwoliły na naprawę Kazika (autopilot). Zostałem zmuszony do zawinięcia do Ustki. Znalazłem kawałek pustego nabrzeża, z którego mnie przegoniono, gdyż cumowały tam kutry. Jako tako udało mi się wcisnšc pomiędzy inne jachty. Na szczęscie fala była niwielka. Udało się wtym czasie naprawić Kazika, jak dobrze miały pokazać następne dni.
(04.07 czwartek) -  O godz. 1130 wypływał z Ustki. Wschodni wiatr przepadł całkowicie. Jedynym pocieszeniem jest wolny poligon. Do wysokoœci Darłowa docieram bez halsowania. PóŸniej zaczynam hasowanie. I tak mija dzień.
(05.07 pištek) -  Dzień upłwa na spokojnej żegludze i naprawach autopilota. Wiatr przechodzi na kierunki NWW-NW, co pozwala na żeglugę ostro do wiatru, ale bez halsowania. Tuż przed północš pada nacišg w Kaziku, ale ja już jestem na podejœciu do Œwinoujscia. 25 minut po północy cumuję do nowych pomostów w basenie jachtowym. Zdšżyłem Darek pojawi się rano.
(06.07 sobota) -  Rejs kończy się oficjalnie o 1200 i rozpoczyna się nowy.
Podsumowanie rejsu
Na żaglu: 63 h.
Na silniku: 11 h.
Na postoju: 188 h.
Przepłynięto: 258 Mm.
Odwiedzony porty: Górki Zachodnie (AKM), Hel, Władysławowo, Łeba, Ustka, Œwinoujœcie.

Graficzny przebieg trasy s/y La Mer. Każdy dzień innym kolorem.

Zdjęcia z wyprawy można zobaczyć w naszej galerii Rejs Górki Zach-Œwinoujœcie (s/y La Mer)

 Akademicki Klub Morski w Gdańsku, adres korespondencyjny: ul. Stogi 18, 80-642, Gdańsk - Górki Zachodnie, NIP 584-02-54-136, e-mail:akm@akm.gda.pl