AKM Gdańsk.
odwiedzono nas:
356743 razy
od 21-06-2016.
POLSKI    ENGLISH
AKM na facebook'u

Wspierają nas:

Żaglownia Bryt Sails.
Sklep Wind.
Wydawnictwo MARPRESS.

Rejs jachtem s/y La Mer na trasie Górki Zach.- Nexo - Górki Zach.
 
Przebieg rejsu
(17.08 piątek) -  W nocy przyjechałem do Górek. Reszta jachtów była już na Helu.
(18.08 sobota) -  Rano o 1140 wyruszyłem na Zatokę Gdańską. Skontaktowałem się z załogą Tigerna, która wraz z innymi jednostkami wyrusza do Pucka. Celem stał się Puck. Dotarłem wieczorem w sam raz na imprezę.
(19.08 niedziela) -  Po imprezie przy sprzyjających warunkach wyruszyliśmy z Pucka, ja na Zachód, reszta do Górek Zachodnich. Wieczorem dotarłem do Pucka.
(20.08 poniedziałek) -  Do południa zeszło na zakupach i wchodzeniu na maszt, celem wymiany żarówki i naoliwienia likszpary. Żarówka okazała się dobra, problemem był brak styku w gnieździe pokładowym. Po południu wyruszyłem dalej na zachód z powoli rosnącym w siłę wschodnim wiatrem. Wiatru wschodniego starczyło do zachodu słońca, który zastałem na wysokości Łeby, w której zdecydowałem spędzić noc.
(21.08 wtorek) -  Prognoza informowała o wietrze W 4-5B, który miał przybrać siłę sztormu w następnych dwóch dniach. Można było płynąć do Ustki, gdzie nie ma warunków postojowych w sztormie. Do innych portów mógłbym nie zdążyć. Oczywistym zostało zostać w Łebie i zająć się małymi remontami i pracą zawodową.
(22.08 środa) -  Czekamy na sprzyjającą pogodę. Sztorm przyszedł dokładnie po godzinie 1300.
(23.08 czwartek) -  Sztorm nie ustępuje, czekamy dalej. Wieczorem wiatr zaczyna słabnąć.
(24.08 piątek) -  Warunki poprawiły się. Wyruszam dalej na zachód, celem jest Bornholm, a dokładniej sklep żeglarski w Nexo jak się uda zdążyć.
(25.08 sobota) -  Lekko po południu jestem w Nexo. Spotkanie z załogą jachtu Tesia. Wieczorem wspólna impreza z załogą jachtu ze Szczecina.
(26.08 niedziela) -  Od rana rozliczenie prądu, rozmowa o pogodzie. Od bosmanowej dowiaduję się, że nadciąga wiatr do 18m/s. O 0935 odbieram pogodę z Witowo Radio i nic nie ma o sztormie. Wypływam płynę na samym foku i czekam na silny wiatr. Powiało trochę z SW 5B, potem 4B z S i tak do wieczora. Po zachodzie bez zmian 4B z S.
(27.08 poniedziałek) -  Po godzinie drugiej wiatr zaczął zmieniać wyraźnie na kierunek na SW i przybierać na sile. No i zaczęła się sztormowa jazda z wiatrem. Nad ranem prognoza zmieniła się z ostrzeżenia przed sztormem na silny wiatr. Wiatr zrobił się porywisty, co utrudniło żeglugę. Od Helu do Górek była to mokra żegluga ostro do wiatru. Późnym popołudniem cumuję na swoim miejscu. Zostaje tylko klar i odespanie nocy.
Podsumowanie rejsu
Na żaglu: 80 h.
Na silniku: 21 h.
Na postoju: 167 h. (od 17-08 do 28-08)
Przepłynięto: 328 Mm.
Odwiedzony porty: Górki Zachodnie (AKM), Puck, Władysławowo, Łeba, Nexo, Górki Zachodnie (AKM).

Graficzny przebieg trasy s/y La Mer. Każdy dzień innym kolorem.

Zdjęcia z wyprawy można zobaczyć w naszej galerii Nexo (Bornholm) - s/y La Mer

 Akademicki Klub Morski w Gdańsku, adres korespondencyjny: ul. Stogi 18, 80-642, Gdańsk - Górki Zachodnie, NIP 584-02-54-136, e-mail:akm@akm.gda.pl