AKM Gdańsk.
odwiedzono nas:
356529 razy
od 21-06-2016.
POLSKI    ENGLISH
AKM na facebook'u

Wspierają nas:

Żaglownia Bryt Sails.
Sklep Wind.
Wydawnictwo MARPRESS.

Rejs jachtem s/y Goplana na Zalewie Wiślnaym i Zatoce Gdańskiej.
 
Przebieg rejsu
(11.07 poniedziałek) -  Pogoda plażowa, w ostatnim terminie otwarcia sobieszewskiego mostu leniwa jazda do Przegaliny.
(12.07 wtorek) -  Pochylenie masztu i przeprawa przez śluzę (prawdopodobnie to był ostatni sezon gdzie pod mostek trzeba wpłynąć z masztem "na kucaka", budowa mostu zwodzonego idzie pełną parą). Pogoda określana jako "patelnia". Okazało się że kierunek na Zalew obrało jeszcze kilka jachtów z LOKu. Obowiązkowy przystanek na pierogi w Drewnicy (uwaga: wygodne nowe pomosty przy moście), dalej Szkarpawą do Rybiny, gdzie skręciliśmy na Wisłę Królewiecką. Miejscami płynęliśmy "po łące", silnik łatwo nie miał. Zalew przywitał nas 4B z SW i orzeźwiającą, po lenistwie rzecznym, halsówką między sieciami. Na noc zacumowaliśmy w Kątach Rybackich; tu wspaniała ryba w rozsądnej cenie; cumowanie za free, toaleta i prysznic płatne, czynne w porze dziennej.
(13.07 środa) -  Pogoda trochę grymasiła: deszcz, wiatr urósł i podwiewało do 6B, może ciągle z SW. Planowane lądowanie w Krynicy Morskiej. Na terenie portu trwała rozbudowa. Cumowanie ~12PLN z prądem, toaleta free, prysznic był dostępny u Surferów za płotem. Ogólnomiejską dyskotekę i wchodzącą do portu falę zagłuszaliśmy napojami wyskokowymi integrując się z przybywającymi do portu uczestnikami jutrzejszych ragat.
(14.07 czwartek) -  Pogoda dopisuje, wietrzność w okolicach 5B, 1200 start regat na trasie Krynica - Frombork z ominięciem stawy Elbląg LB. Szkwaliło solidnie, przydarzyła się jedna wywrotka, na innym jachcie padł maszt, jednak wszyscy szczęśliwie przybyli do Fromborka, zapełniając port kompletnie. Cumowanie z okazji regat i toaleta za free. Dotarł do nas S/Y Placek, który następnego dnia udał się w ramach regat do Baltijska.
(15.07 piątek) -  Zabieramy dodatkową załogę i płyniemy spokojnie do Nowej Pasłęki (uwaga płytko); cumowanie w Domu Rybaka, tanio, dostępne wszelkie wygody. Bardzo miłe i spokojne miejsce.
(16.07 sobota) -  Kierujemy się na zachód, zostawiamy dodatkowych załogantów we Fromborku i kierujemy się do Suchacza (przyjemna i cicha niedroga marinka z wygodami).
(17.07 niedziela) -  Przy deszczowej aurze udaliśmy się w kierunku Szkarpawy. W powrotnej drodze obowiązkowy przystanek na pierogi w Drewnicy. Po wejściu na Wisłę z prądem i wiatrem daliśmy się ponieść na zatokę. Nocleg w Górkach.
(18.07 poniedziałek) -  Kierunek Jastarnia: rosnący wiatr NE przydmuchał nas tam dosyć szybko. Dla kontrastu z Zalewem Wiślanym drogo, miejsc mało, toaleta płatna i daleko (baaaardzo daleko!). Za to wieczorem na ścianie kino pod gwiazdami.
(19.07 środa) -  W nocy rozwiało się na dobre, więc powrót, zwłaszcza wieczorem gdy wiatr przygasł a fala nie, najprzyjemniejszy nie był.
Podsumowanie rejsu
I tak wyglądał nasz krótki wypad urlopowy. Polecam wyprawę w opisane rejony, zwłaszcza że nad Zalewem ciagle znajdzie się wiele miejsc, gdzie panuje cisza i spokój. W przyszłym sezonie będą działać nowe mariny w Krynicy, N. Pasłęce i Tolkmicku. Mam nadzieję, że zachęcające ceny pozostaną ...

Zdjęcia z wyprawy można zobaczyć w naszej galerii Rejs Goplaną na Zalewie Wiślanym i Zatoce Gdańskiej.

 Akademicki Klub Morski w Gdańsku, adres korespondencyjny: ul. Stogi 18, 80-642, Gdańsk - Górki Zachodnie, NIP 584-02-54-136, e-mail:akm@akm.gda.pl