AKM GdaŁâ€žsk.
odwiedzono nas:
417445 razy
od 21-06-2016.
POLSKI    ENGLISH
AKM na facebook'u

Wspierajš nas:

ŁÂťaglownia Bryt Sails.
Sklep Wind.
Wydawnictwo MARPRESS.

Rejs jachtem s/y Goplana na Zalewie Wiœlnaym i Zatoce Gdańskiej.
 
Przebieg rejsu
(11.07 poniedziałek) -  Pogoda plażowa, w ostatnim terminie otwarcia sobieszewskiego mostu leniwa jazda do Przegaliny.
(12.07 wtorek) -  Pochylenie masztu i przeprawa przez œluzę (prawdopodobnie to był ostatni sezon gdzie pod mostek trzeba wpłynšć z masztem "na kucaka", budowa mostu zwodzonego idzie pełnš parš). Pogoda okreœlana jako "patelnia". Okazało się że kierunek na Zalew obrało jeszcze kilka jachtów z LOKu. Obowišzkowy przystanek na pierogi w Drewnicy (uwaga: wygodne nowe pomosty przy moœcie), dalej Szkarpawš do Rybiny, gdzie skręciliœmy na Wisłę Królewieckš. Miejscami płynęliœmy "po łšce", silnik łatwo nie miał. Zalew przywitał nas 4B z SW i orzeŸwiajšcš, po lenistwie rzecznym, halsówkš między sieciami. Na noc zacumowaliœmy w Kštach Rybackich; tu wspaniała ryba w rozsšdnej cenie; cumowanie za free, toaleta i prysznic płatne, czynne w porze dziennej.
(13.07 œroda) -  Pogoda trochę grymasiła: deszcz, wiatr urósł i podwiewało do 6B, może cišgle z SW. Planowane lšdowanie w Krynicy Morskiej. Na terenie portu trwała rozbudowa. Cumowanie ~12PLN z pršdem, toaleta free, prysznic był dostępny u Surferów za płotem. Ogólnomiejskš dyskotekę i wchodzšcš do portu falę zagłuszaliœmy napojami wyskokowymi integrujšc się z przybywajšcymi do portu uczestnikami jutrzejszych ragat.
(14.07 czwartek) -  Pogoda dopisuje, wietrznoœć w okolicach 5B, 1200 start regat na trasie Krynica - Frombork z ominięciem stawy Elblšg LB. Szkwaliło solidnie, przydarzyła się jedna wywrotka, na innym jachcie padł maszt, jednak wszyscy szczęœliwie przybyli do Fromborka, zapełniajšc port kompletnie. Cumowanie z okazji regat i toaleta za free. Dotarł do nas S/Y Placek, który następnego dnia udał się w ramach regat do Baltijska.
(15.07 pištek) -  Zabieramy dodatkowš załogę i płyniemy spokojnie do Nowej Pasłęki (uwaga płytko); cumowanie w Domu Rybaka, tanio, dostępne wszelkie wygody. Bardzo miłe i spokojne miejsce.
(16.07 sobota) -  Kierujemy się na zachód, zostawiamy dodatkowych załogantów we Fromborku i kierujemy się do Suchacza (przyjemna i cicha niedroga marinka z wygodami).
(17.07 niedziela) -  Przy deszczowej aurze udaliœmy się w kierunku Szkarpawy. W powrotnej drodze obowišzkowy przystanek na pierogi w Drewnicy. Po wejœciu na Wisłę z pršdem i wiatrem daliœmy się ponieœć na zatokę. Nocleg w Górkach.
(18.07 poniedziałek) -  Kierunek Jastarnia: rosnšcy wiatr NE przydmuchał nas tam dosyć szybko. Dla kontrastu z Zalewem Wiœlanym drogo, miejsc mało, toaleta płatna i daleko (baaaardzo daleko!). Za to wieczorem na œcianie kino pod gwiazdami.
(19.07 œroda) -  W nocy rozwiało się na dobre, więc powrót, zwłaszcza wieczorem gdy wiatr przygasł a fala nie, najprzyjemniejszy nie był.
Podsumowanie rejsu
I tak wyglšdał nasz krótki wypad urlopowy. Polecam wyprawę w opisane rejony, zwłaszcza że nad Zalewem ciagle znajdzie się wiele miejsc, gdzie panuje cisza i spokój. W przyszłym sezonie będš działać nowe mariny w Krynicy, N. Pasłęce i Tolkmicku. Mam nadzieję, że zachęcajšce ceny pozostanš ...

Zdjęcia z wyprawy można zobaczyć w naszej galerii Rejs Goplanš na Zalewie Wiœlanym i Zatoce Gdańskiej.

 Akademicki Klub Morski w Gdańsku, adres korespondencyjny: ul. Stogi 18, 80-642, Gdańsk - Górki Zachodnie, NIP 584-02-54-136, e-mail:akm@akm.gda.pl