AKM Gdańsk.
odwiedzono nas:
356743 razy
od 21-06-2016.
POLSKI    ENGLISH
AKM na facebook'u

Wspierają nas:

Żaglownia Bryt Sails.
Sklep Wind.
Wydawnictwo MARPRESS.

Rejs jachtem s/y La Mer na trasie Górki Zach. - Kolding (DK)
 
Przebieg rejsu
(11.07 poniedziałek) -  Górki Zachodnie - pada i wieje, oczekiwanie na polepszenie pogody.
(12.07 wtorek) -  Płyniemy na trasie Górki Zachodnie - Władysławowo. Początkowo mamy wiatr, który pozwala płynąć, na wysokości Juraty zaczyna słabnąć, aby za Jastarnią ustać całkowicie. Dalsza część na silniku.
(13.07 środa) -  Prognoza zapowiada silny wiatr z kierunku wschodniego, ponieważ czas goni, decyzja zapada, aby płynąć do Ustki. W razie silniejszego wiatru mamy po drodze Łebę. Za Rozewiem rozwiewa się mocniej i zaczyna padać coraz mocniej. Do Ustki docieramy za dnia, trochę przemoczeni.
(14.07 czwartek) -  Czekamy w Ustce na polepszenie pogody. Warunki w porcie, brak: toalety,prysznica, wody i prądu. Po dawnej toalecie z łazienką zostały tylko fundamenty. Zafalowanie w porcie daje się mocno we znaki. Decydujemy się przespać i wyruszyć rano po wschodzie słońca na Bornholm.
(15.07 piątek) -  Zaplanowaliśmy wypłynąć o 0200, ze wstaniem nie było problemu. Tak falowało, że co chwila człowiek się budził i nasłuchiwał czy wszystko jest prawidłowo. Wyruszamy planowo, mijamy przycumowany statek Dragon, na którym trwa zabawa (jedni na drugich patrzą dosyć dziwnie). Na morzu zastaje nas wchód słońca. Powoli siła wiatru tężeje coraz mocniej. Refujemy, zmieniamy żagle, ale płyniemy w zadanym kierunku z maksymalną prędkością. Siła wiatru rośnie coraz mocniej, robi się burzowo. Widać już wyspę, ale przed kolejną burzą nie zdążyliśmy się nią zasłonić. Odbieramy wezwanie o pomoc na DSC i UKF'ce. Na szczęście nie toną tylko nabierają wodę i duńscy ratownicy natychmiast odpowiadają. W ciągu 20 minut docierają do wzywającego pomocy i akcja kończy się szczęśliwie. My w tym czasie sztormujemy. Schowanie za wyspą obserwujemy osłabienie się się wiatru. Pod Alinge słabnie prawie całkowicie. Późnym popołudniem wchodzimy do portu. Rozpoczynamy suszenie zalanej łódki.
(16-17.07 sobota-niedziela) -  Zwiedzamy Alinge i po południu wyruszamy do Szwecji. Kierunek wiatru zmienia się na korzystny dla nas. Około północy mamy na trawersie Ystad. Dobre warunki pogodowe decydują o kontynuowaniu płynięcia, tak aby zdążyć na otwarcie mostu w kanale Falstebro. Po drodze okazuje się, że brakuje połowy pław, nie mówiąc już o wyłączonych latarniach i stawach. Docieramy do kanału o 0500, mamy 40 minut na krótką drzemkę. Za mostem decydujemy się odespać noc w marinie. Zasypiamy na 2 godziny. Budzimy się po 4 godzinach, zjadamy śniadanie i płyniemy dalej. Wieczorem osiągamy Helsingborg, gdzie ostatecznie nocujemy.
(18.07 poniedziałek) -  Poniedziałek zaczynamy od zwiedzania miasta i wizyty w Biltemie. Po 1400 wypływamy na zachód. Łapią nas burze. W nocy wchodzimy do zatłoczonego do granic możliwości portu Odde na północnym cyplu Zelandii.
(19.07 wtorek) -  Rano wyruszamy dalej bo czas nagli. Płyniemy w towarzystwie około 10 jachtów. Późnym popołudniem docieramy na wyspę Samso. Tu mamy awarię zacina się elektromagnes i rozrusznik pracuje przez około 10 minut. Musimy się wycofać z podejścia, odłączyć rozrusznik, odpalić silnik z korby i wejść do portu, też mocno zatłoczonego. Wieczór poświęcamy na naprawę rozrusznika.
(20.07 środa) -  Dzień zaczynamy od sprawdzenia rozrusznika po naprawie, ale zawodzi, odpalamy z korby i wypływamy. Całkowity sztil i brak czasu zmusza nas do płynięcia na silniku. Jedyną atrakcją są pojawiające od czasu do czasu morświny. Wchodzimy na Mały Bełt, dalej brak wiatru, ale zaczyna nas wspomagać prąd w cieśninie. Pod wieczór pojawia się wiatr, ale przeciwny do naszego kierunku. Na silniku wspomaganym grotem (w miejscach gdzie się da) wchodzimy do Kolding Fiord. Jeszcze za dnia cumujemy w marinie północnej portu Kolding. Rejs dobiegł do końca. Jutro Marcin ma autobus do domu, aby w sobotę wyruszyć z Władysławowa w nowy rejs. Mi zostaje czekać na nową załogę i zająć się naprawą rozrusznika.
Podsumowanie rejsu
Na żaglu: 84 h.
Na silniku: 21 h.
Na postoju: 129 h.
Przepłynięto: 446 Mm.
Odwiedzony porty: Władysławowo, Ustka, Alinge, Heligfafen( Falstebro kanal), Halsigborg, Odde, Ballen (Samso), Kolding

Graficzny przebieg trasy s/y La Mer. Każdy dzień innym kolorem.

Zdjęcia z wyprawy można zobaczyć w naszej galerii Rejs s/y La Mer Górki Zachodnie - Kolding (DK), (11-22.07)

 Akademicki Klub Morski w Gdańsku, adres korespondencyjny: ul. Stogi 18, 80-642, Gdańsk - Górki Zachodnie, NIP 584-02-54-136, e-mail:akm@akm.gda.pl