AKM Gdańsk.
odwiedzono nas:
356743 razy
od 21-06-2016.
POLSKI    ENGLISH
AKM na facebook'u

Wspierają nas:

Żaglownia Bryt Sails.
Sklep Wind.
Wydawnictwo MARPRESS.

Rejs jachtem s/y La Mer na trasie Kilonia - Górki Zach.
 
Przebieg rejsu
(14.08 niedziela) -  Po zaokrętowaniu nowej załogi (1 osoba) czekamy na lepszą pogodę. Cały czas mocno pada, w nocy pogoda zaczyna się poprawiać.
(15.08 poniedziałek) -  O 0940 żegnamy kilońską przystań Dustenbrode i obieramy kurs na Laboe, gdzie mamy krótki przystanek. Powodem jest zostawiona czapka w sklepie dwa dni temu. O dziwo nie została wyrzucona i po jej odzyskaniu płyniemy na wschód. Pogoda słoneczna, wiatr zachodni 4°B. O 2000 docieramy pod most na wyspę Fehmarn, pod którym przepływamy. Za mostem uruchamiamy silnik (z korby, wytarte szczotki znowu się zablokowały) i wpływamy do przystani Großenbrode na stałym lądzie. Do wyboru miejsca na nocleg przyczyniła się informacja o dostępie do internetu. Cisza, spokój, brak komarów, nielimitowane czasem prysznice czyli pełna sielanka. Rono trochę było schychać samochody na pobliskim moście.
(16.08 wtorek) -  Kolejny dzień pięknej pogody. Po południu kontrola na morzu Policji (brdzo miła). Wieczorem już w Warneminde. Na nocleg wybieramy marine Hohe Dune. Wielka przystań z dużym zapeczem gastronomiczno hotelowym. Wieczorem wycieczka po okolicy i spać.
(17.08 środa) -  Startujemy rano o 0850, ale południowy wiatr o sile 3°B szybko słabnie do 2°B. Od 1300 do 1600 powoli posuwamy się kursem 040 przy wietrze S 1°B. Około 1700 mijamy przylądek Darser Orth i kursem na wschód grzejem średnio 3 węzły. O 2000 kończy się całkowicie wiatr i tak bujamy się do północy.
(18.08 czwartek) -  Zaczynamy wcześnie o 0000, ale już z wiatrem NW 3-4°B. Decuduję opłynąć górą Rugię, szczególnie, że jest ciemno. Po 0800 mamy za sobą Latarnię Arkona Fl(3) 17s i kierujemy się kursem 140 na Świnoujście. Od południa mamy wiatr z kierunków zmiennych 1-2°B, który przechodzi na wschodni 2°B i rozwiewa się po 2000 do 3°B. O 2350 kończymy manewry portowe w Basenie Węglowym (przystań miejska). Mejsca nie ma za dużo, ale Pan Bosman wskazuje nam kawałek wolnego nabrzeża. Idziemy mocno zmęczeni spać. Na kolejny dzień zapowiadają sztorm, więc pewnie będziemy mieli więcej czasu na odpoczynek.
(19.08 piątek) -   Odpoczywamy w Świnoujściu, oczekując na poprawę pogody. Na przystani z niepokojem organizatorzy Regat Poloneza oczekują ostatnich zawodników.
(20.08 sobota) -   Po analizie prognoz pogodowych wychodzimy w morze o 1110, jeszcze przy dużym rozkołysie, ale wiatr już wyraźnie słabnie. Stabilizuje się kierunku W i sile 3°B i tak trzyma do południa w niedzielę. W nocy słyszymy na UKF'ce rozmowę w Portem Kołobrzeg, z której dowiadujemy się, że przystań jachtowa jest w remoncie i cumować nie ma gdzie. W takiej sytuacji decydujemy się płynąć dalej do większej cywilizacji. Obieramy nowy cel czyli Łebę
(21.08 niedziela) -   Kolejna noc na wodzie, ale nioe było zimno, Wiatr powoli przechodzi z kierunku W na SW i SW-S. Po 1100 jeszcze przed Ustką słabnie do zera. Udaje się załatwić transport do domu na poniedziałek z Górek, dlatego kolejny raz następuje zmiana planu. Za cel zostaje obrana nasza klubowa przystań. Chociaż daleko do Gdańska, to zaczyna wiać. Niestety kierunek wiatru E i robi się fala, czyli mokra żegluga z dzibanim fal. O godzinie 2233 w dzienniku jachtowym zapisano kierunek wiatru SE, co w tej sytuacji oznaczało płynięcie ostro na wiatr, ale już bez halsowania. Rozpoczął się wyścig z czasem.
(22.08 poniedziałek) -   Kolejna noc na wodzie. Czasu coraz mniej do umówionego transportu, ale prognozy z każdą godziną korzystniejsze. Kierunek wiatru S-SE przechodzący na S-SW i póżniej na W. Siła też rośnie. W dzienniku zapisano zakończenie cumowania o 1730. Klar pod pokładem został rozpoczęty już podczas płynięcia, dlatego o 1800 można było się wyokrętować, a tym samym uznać kolejny rejs za zakończony.
Podsumowanie rejsu
Na żaglu: 107 h.
Na silniku: 7 h.
Na postoju: 80h.
Przepłynięto: 373 Mm.
Odwiedzony porty: Klionia, Laboe, Großenbrode, Warnemunde (Hohe Dune), Świnoujście, Górki Zachodnie (AKM).

Graficzny przebieg trasy s/y La Mer. Każdy dzień innym kolorem.

Zdjęcia z wyprawy można zobaczyć w naszej galerii Rejs s/y La Mer Kilonia - Górki Zachodnie, (14-22.08)

 Akademicki Klub Morski w Gdańsku, adres korespondencyjny: ul. Stogi 18, 80-642, Gdańsk - Górki Zachodnie, NIP 584-02-54-136, e-mail:akm@akm.gda.pl