AKADEMICKI KLUB MORSKI w GDAŃSKU
AKADEMICKI KLUB MORSKI w GDAŃSKU
... od 1931 r.
Przepisy odnoszšce się do bojek DS
Duńskie Stowarzyszenie Klubów Żeglarskich zainstalowało ok. 150 bojek cumowniczych na terenie swoich wód terytorialnych. Boje cumownicze sš koloru żółtego z czarnymi literami "DS" (Dansk Sejlunion - Duńskie Stowarzyszenie Żeglarskie).
Obowišzujš następujšce zasady korzystania z bojek DS
Korzystanie z bojek jest zarezerwowane dla członków klubów zrzeszonych w Duńskim Stowarzyszeniem Żeglarskim. Flensburg Yacht Club (FYC) jest członkiem DS. Bandera FYC to biała flaga z dwiema czerwonymi poziomymi liniami i tarczš pokazujšcš dwa lwy). Banerka musi być wystawiona na maszcie.
Następujšce zasady muszš być przestrzegane:
- Używanie bojki nie może trwać dłużej niż 24 godziny.
- Nie wolno przekraczać maksymalnego obcišżenia 15 ton. Kilka jednostek może cumować do jednej bojki, jeli maksymalne obcišżenie nie będzie przekroczone. Za obcišżenie przyjmuje się wagę statku.
- Korzystanie z wszystkich bojek odbywa się na własne ryzyko. Za wszelkie uszkodzenia, które mogš wystšpić podczas korzystania z nich DS nie odpowiada.
Używanie bojek przez więcej jachtów jest możliwe według okrelonych zasad:
- Pierszy jacht, który przycumował do bojki decyduje czy następne powinny cumować bezporednio do bojki z jego (lub innego jachtu) boku lub do jego rufy.
- Ostatnia cumujšca łód musi zapewnić bezpieczny zakres odległoci i przestrzegać zasad cumowania w stosunku do wczeniej zacumowanych łodzi
- Podczas użytkowania bojek należy przestrzegać Międzynarodowych Przepisów o Zapobieganiu Zderzeniom na Morzu w szczególnoci prawidła 30 (Prawidło 30 - Statki zakotwiczone i statki na mielinie).
Wyznaczone miejsca na mapach w dołšczonym dokumencie sš przybliżone. Mapki nie mogš być używane do nawigacji.
Akademicki Klub Morski w Gdańsku, adres korespondencyjny: ul. Stogi 18, 80-642, Gdańsk - Górki Zachodnie, NIP 584-02-54-136, e-mail:akm@akm.gda.pl